Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

veckoauktion den 6 maj 2024


Visning: fredag 3/5, lördag 4/5, söndag 5/5 och måndag 6/5

  • Sortera efter 



  • 1005 Akvarell
    Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
    Såld: 2.000 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6195 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
    Såld: 100 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 5086 Akvareller
    3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
    Såld: 100 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 5116 Armring
    + broscher, Kalevala Koru, Finland. 5 delar, brons..//
    Såld: 600 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6028 Barstolar
    8 st, "norma", Design: Altherr, Molina & Lievore f..//
    Såld: 1.100 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 3175 Barstolar
    ett par, Eero Arnio för Artek, "Rocket". Höjd: 75 cm
    UTGICK 

    Auktionen avslutas

    6 maj kl 19:08
  • 6243 Bestick
    nysilver, Vasa, 58 delar. Längd: 18-24,5
    Såld: 900 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 5376 Blandteknik
    2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
    UTGICK 

    Auktionen avslutades

    6 maj kl 19:25
  • 4101 Blandteknik
    3 st, Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerade, y..//
    UTGICK 

    Auktionen avslutas

    6 maj kl 18:49
  • 5099 Blyerts
    Tillskriven Arvid Fougstedt. Bildmått: 34x24cm, yt..//
    UTGICK 

    Auktionen avslutades

    6 maj kl 18:39
  • 6095 Bojan
    Kina, med trälock. Höjd: 18 cm
    Såld: 19.000 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6189 Bojaner
    3 st, Kina. Höjd: 11 cm
    Såld: 100 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 5177 Bricka
    Försilvrad. Lars Holmström (1894-1959), Sverige. A..//
    Såld: 400 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6018 Brickor
    3 st, Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Längd: 60 cm
    Såld: 700 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6125 ByrÃ¥
    NK Verstäder, modell Isabella, 1941, brickmärkt. M..//
    Såld: 1.700 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6129 ByrÃ¥
    rokokostil, bemålad. Bredd: 94 cm. Djup: 44 cm, hö..//
    Såld: 400 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6132 Cafébord
    + 4 stolar, Aluminium. Diameter: 70 cm, höjd: 60 cm
    Såld: 1.700 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6227 Collier
    + armband + brosch + halsband med hänge, 4 delar, ..//
    Såld: 2.200 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6029 Etagebord
    vitmålat. Bredd: 63 cm. Djup: 34 cm, höjd: 80 cm
    Såld: 150 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 4114 Etsning
    Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Ej signerad, sj..//
    Såld: 100 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 2048 Etsning
    Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Porträtt av Eri..//
    Såld: 300 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 5313 Etsning
    Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, numrera..//
    UTGICK 

    Auktionen avslutades

    6 maj kl 18:52
  • 6149 Etsning
    Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. Signerad, numre..//
    Såld: 300 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 5010 Etsning
    Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
    UTGICK 

    Auktionen avslutades

    6 maj kl 19:17
  • 5011 Etsning
    Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
    Såld: 200 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 5289 Etsning
    Triptyk, Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Sign..//
    Såld: 100 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 5132 Fällbord
    1800-tal, mahogny. Bredd: 73 cm, djup: 45 cm, höjd..//
    Såld: 200 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6115 Fat
    fajans, Jean Picart Le Doux, Sant-Vicens, 19x19 cm
    Såld: 100 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6045 Fat
    silver, Importstämplar, diameter: 29. Vikt: 630g ca
    Såld: 3.800 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6044 Fat
    silver, Stockholm, 1914, gravering. Diameter: 24,5..//
    Såld: 1.900 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6203 FÃ¥töljer
    ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien,..//
    Såld: 12.000 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6190 Fickur
    8 st, bland annat silver, 1800-tal, + nycklar. Dia..//
    Såld: 2.600 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6228 Fickur
    9 st, omkring 1900, silver med mera, bland annat V..//
    Såld: 2.400 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6186 Kanna
    silver, Danmark, 1897. Höjd: 26 cm. Vikt: 480 gr b..//
    Såld: 3.000 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6191 Karaff
    Så kallad "Fyllegris", glas. Längd: 32 cm. Höjd: 1..//
    Såld: 150 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6048 Karaffer
    + skål, 3 delar, Studio Åhus, 1970-tal. Höjd: 6-22,5
    Såld: 300 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6159 Kryddhylla
    Reda. Glasburkar. Bredd: 40 cm. Djup: 20 cm, höjd:..//
    Såld: 800 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6084 Lampbord
    Gustaviansk stil. Diameter: 61 cm, höjd: 73 cm
    Såld: 1.700 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6205 Lampbord
    Metall / glasskiva. Bredd: 60 cm. Djup: 45 cm, höj..//
    Såld: 100 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6047 Matbord
    England, mahogny, pelarfot, 4 st iläggsskivor. Dia..//
    Såld: 100 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6181 Matbord
    Halvmåne-modell, Djup: 110 cm. Bredd: 11 cm + iläg..//
    Såld: 900 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6201 Matsalsgrupp
    5 delar, "Diamant", Bertil Fridhagen (1905-1993), ..//
    Såld: 6.200 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 5014 Pastell
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Spanjorska, 68x4..//
    Såld: 100 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 4151 Pelarbord
    med rakspegel. Höjd: 165 ca
    Såld: 100 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 5056 Plafond
    Carl Fagerlund (1915-2011), Sverige. Orrefors. Gla..//
    Såld: 800 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6214 Rottinggrupp
    3 delar, fåtöljer + serveringsvagn på trissor, hyl..//
    Såld: 600 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6177 Rullbord
    längd: 77 cm, djup: 47 cm, höjd: 7 cm
    Såld: 100 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 5095 Sabel
    Arabisk, dekor med pärlemo, mässing, med balja. Lä..//
    Såld: 800 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6213 SkÃ¥l
    Äggskalsporslin, Kina. Höjd: 8 cm
    Såld: 250 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6121 SkÃ¥l
    Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda. Höjd:..//
    Såld: 150 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6043 SkÃ¥l
    Wedgwood, Tidigt 1900-tal, Tillskriven Daisy Makei..//
    Såld: 3.400 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6215 Soffbord
    1970-tal, Trä / metallunderrede, på hjul. Bredd: 7..//
    UTGICK 

    Auktionen avslutades

    6 maj kl 19:12
  • 6127 Soffbord
    med klaffar, tre lådor i sarg, Engelsk stil, mahog..//
    UTGICK 

    Auktionen avslutades

    6 maj kl 20:25
  • 6206 Soffbord
    metall / glasskiva. Bredd: 150 cm, djup: 90 cm, hö..//
    Såld: 100 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 4118 Stolar
    2 st, Vico Magistretti (1920-2006), Italien. "Silv..//
    UTGICK 

    Auktionen avslutades

    6 maj kl 19:41
  • 6026 Stolar
    3 st, Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. F..//
    Såld: 2.400 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 5345 Stolar
    4 st, mahogny
    Såld: 100 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6170 Stolar
    4 st, Svensk Fur, design: Göran Malmvall
    Såld: 3.800 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6169 Stolar
    6 st, David Rosén, fast stoppad klädd sits och ryg..//
    Såld: 1.000 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6086 Stolar
    ett par, Gustaviansk stil
    UTGICK 

    Auktionen avslutades

    6 maj kl 19:14
  • 6219 Uppläggningsfat
    med mera. 7 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen. ..//
    Såld: 2.800 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6100 Vas
    Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs ..//
    Såld: 100 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6101 Vas
    Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstran..//
    Såld: 800 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6247 Vas
    glaserad, dekor med fåglar, diameter: 22, höjd: 19 cm
    Såld: 700 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6107 Vas
    Kina. Höjd: 25 cm
    Såld: 300 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6067 Vas
    Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sve..//
    Såld: 700 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6246 Vaser
    2 st, "Nachtmann", glas. Höjd: 24 cm
    Såld: 100 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6102 Vaser
    3 st, Stengods. Höjd: 16-20 cm
    Såld: 900 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024
  • 6185 Vinglas
    6 st, 1800-tal, med etsad dekor, 1 glas, höjd: 11 ..//
    Såld: 700 kr

    SÃ¥ldes den 6 maj 2024




Ladda ner broschyr